جستجو

بررسی کرم ضدآفتاب مینرال رنگی SPF65 درموبای ساخت ایران

بررسی کرم ضدآفتاب مینرال رنگی SPF65 درموبای ساخت ایران

از زمان ورود کرم ضدآفتاب رنگی برند درموبای فرانسه به ایران توسط شرکت گل بوته قشم عرضه موفقی را برای این محصول شاهد بودیم. این محصول فرانسوی با پوشش بسیار مناسب کرم پودری خود و بدون ایجاد احساس سنگینی روی پوست به یکی از محصولات پرطرفدار در بازار ایران تبدیل شد. فیلترهای مینرال این برند و فاقدچربی بودن آن باعث شده است که افراد با پوست چرب هم بتوانند یک ضدآفتاب مینرال رنگی را با خیال راحت استفاده کنند.

بعد از محدود شدن واردات محصولات خارجی در دسته محصولات مراقبت از پوست وارد کننده این برند هم به فکر تولید و بسته بندی این محصول در داخل کشور افتاد. شرکت گل بوته قشم تولید این ضدآفتاب را در کارخانه آریاشیک تجارت قشم واقع شده در منطقه ازاد قشم شروع کرده است و اولین سری تولیدات این محصول هم اکنون در بازار قابل دسترسی است.

در این نوشتار به سراغ این محصول می رویم تا با نگاهی انتقادی به مقایسه آن با مدل فرانسوی بپردازیم. در نگاه اول اولین چیزی که به عنوان تفاوت خود را نشان می دهد نبودن سلفون دور کارتن محصول می باشد. مدل فرانسوی با یک سلفون پلمب شده بود ولی نمونه داخلی بدون بسته بندی سلفونی عرضه شده است. از لحاظ کیفیت چاپ روی جعبه و طرح جعبه در جلو و پشت کارتن مشابهت کامل وجود دارد. لوگوی محصول بدون هیچگونه تغیری روی کارتن و تیوپ محصول استفاده شده است. در زیر کارتن محصول بر روال اکثر محصولات تولیدی داخل کشور تاریخ تولید، انقضاء و سری ساخت محصول با چاپ جوهری روی کارتن چاپ شده است ولی در نمونه فرانسوی تاریخ انقضاء محصول و سری ساخت آن به صورت برجسته و فرورفته در کارتن حک شده بود و این عمل باعث جلوگیری از پاک شدن و چاپ مجدد تاریخ توسط اشخاص را می گرفت.

 در یک طرف کارتن اشاره به وارداتی بودن تمام مواد اولیه و فرمول محصول از شرکت Cosmia-Lab فرانسه شده است. این اشاره به مصرف کننده می خواهد عدم تمایز در کیفیت مواد این محصول نسبت به سری قدیمی آن را یادآوری کند و به مصرف کننده این تضمین را بدهد که صرفاً این محصول در ایران بسته بندی شده است.

دفعه اولی که تیوپ محصول را از داخل کارتن خارج کردم یک نکته توجه من رو به خودش جلب کرد. پشت محصول بر روی یک برچسب باریک کاغذی چاپ شده بود MADE IN Q.F.Z به معنی اینکه در منطقه آزاد قشم تولید شده است. اما با کندن آن در قسمت زیر برچسب بر روی تیوپ چاپ شده است MADE IN FRANCE و مثل محصول قدیمی N.R.M.A. PARIS  به عنوان کارخانه محصول معرفی شده است. این قضیه می تواند بازگو کننده این نکته باشد که تیوپ محصول همان تیوپ قدیمی محصول بوده است و به یک معنا تولید داخلی در کار نیست بلکه فقط کارتن محصول با تغییر جزئی تولید شده است و ما با همان محصول و کیفیت قدیمی آن مواجه خواهیم بود. اما به نظرم باید شرکت متولی این امر بیشتر دقت می کرد تا این دوگانگی نوشتار بر روی محصول و کارتن ایجاد نشود. حتی اگر این دو شرکت در واقع یکی باشند و اسم های متفاوتی دارند رعایت کردن مشابهت روی تیوپ و کارتن یک اصل اساسی است چرا که مصرف کننده حق دارد واقعیت را بداند.

درب محصول مانند مورد قدیمی آن با پوشش آلومینیومی پلمب شده است. مواد داخل محصول در استفاده اول مانند محصول قدیمی بود فقط احساس کردم که بافت محصول مقداری غلیظ تر و سفت تر از مورد قدیمی شرکت است. رنگ کرم پودری محصول تفاوت خاصی با مورد فرانسوی آن نداشت و همان پوشش سبک و مخملی را بر روی صورت ایجاد می کرد. باید دید که بعد از استفاده این محصول توسط مصرف کنندگان قدیمی این محصول آیا باز آنها تمایل خواهند داشت این محصول را تمدید نمایند و یا خیر.

لطفا نظرتان راجع به این مطلب را وارد نمائید
نظرات
04/06/2022 11:26 ب.ظ
خیلی بده که حقوق مصرف کننده اولویت هیچ ایرانی نیست
18/06/2022 12:28 ب.ظ
به همین خاطر ما تلاش داریم با دادن آگاهی به مصرف کننده ، انتخابی درست و خرید بهتری داشته باشند.
فیلتر
Sort
display